Amsterdam Eğitim Ataşeliği

Eğitim Ataşeliği Hizmetleri Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı Yapıldı

Eğitim Ataşeliği Hizmetleri Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı Yapıldı

Bilgilendirme ve istişare amaçlı toplantıda, T.C. Amsterdam Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Anıl Yılmaz Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) Kuzey Hollanda Komisyonu başkanı Selahattin Köse ve Komisyon üyesi camilerin dernek yöneticileri ile HDV Eyüp Sultan Camiinde bir araya geldi.

HDV Kuzey Hollanda Komisyonunun 9 Ekim 2022 tarihli toplantısına katılan Yılmaz, ataşelik tarafından sunulan eğitim hizmetleri hakkında tanıtıcı bilgiler verdi, ardından eğitim alanında güncel duruma dair görüş alışverişi yapıldı.

Hollanda geneline yönelik olarak; eğitimlerine Türkiye'de devam edecek öğrencilere verilen karne ve diploma denklik hizmetleri, e-denklik sistemi, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilen özel öğrenci tanıma ve öğrenci belgesi hizmeti, Hollanda'daki öğrencilerin askerlik erteleme işlemlerini açıklayan Yılmaz, söz konusu hizmetlere ve ayrıntılı bilgilere amsterdam.meb.gov.tr internet adresinden erişilebildiğini söyledi. Ayrıca Türkçe ve Türk Kültürü ders içerikleri ve diğer zengin eğitsel içeriğin yer aldığı Bakanlığa ait etkileşimli eğitim portalı olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) platformunun yurtdıdışı kullanıcıların hizmetine sunulduğunu ve bunun duyurulmasında komisyonun da desteğini beklediklerini dile getirdi.

Özellikle çocuklarının Hollanda eğitim sisteminde daha iyi eğitim alabilmeleri için velilerin bilgilendirilmesinde işbirliği yapılması ve Türkçe ve Türk Kültürü kurslarının etkinliğini artırmak üzere Eğitim Ataşeliği ile HDV Kuzey Hollanda Komisyonu arasındaki koordinasyonun artırtırılması kararları alındı.

Turkish Consulate General in Amsterdam, Office of the Education Attache, Museumplein 17, 1071 DJ Amsterdam Netherlands - 31 20 280 13 33

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.